Ana içeriğe atla

TOMATIS® Metodu

Müzik ve Dil yardımıyla Motor, Duygusal ve Bilişsel becerilerinizi geliştirin

75’ten fazla ülkede Tomatis® Uygulayıcılarına ulaşabilirsiniz

Tomatis® practitioners in the world
Bize ŞİMDİ ulaşın

Kısaca TOMATIS® Metodu

Tomatis® Metodu, her yıl dünya genelinde 200.000’den fazla kişiye destek oluyor. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için en yenilikçi ve gelişmiş nörosensöriyel uyarım yöntemlerinden birini sunarak, beyin işlevlerinin geliştirilmesine yardım ediyor. Seksenin üzerinde bilimsel çalışma ile desteklenen Tomatis® Metodu, motor beceriler ile duygusal ve bilişsel yetilerin geliştirilmesi için yaygın olarak uygulanmakta. Uygulama seansları, danışanın kendine özgü sorun ve ihtiyaçlarına dönük değerlendirmelerden yola çıkılarak, ilgili sağlık alanında uzman Sertifikalı Uygulayıcılar tarafından yapılandırılmakta. Gerek çocuklar gerekse yetişkinler, TalksUp® adlı benzersiz taşınabilir aygıt ile uygulanan günlük dinleme seanslarını, kendi evlerinin konforunda ya da uygulama merkezinde gerçekleştirme olanağına sahipler.

  • Dikkat

  • Öğrenme

  • Ses üretimi ve dil

  • Duygu durum düzenleme

  • Motor beceriler ve koordinasyon

  • Otizm Spektrum Bozuklukları

  • Akademik beceriler

Tomatis® Metodunun esası, beyinde sürekli bir şaşırtma etkisi yaratmak amacıyla, müzik kayıtları ve kişinin kendi sesi üzerinde beklenmedik ses zıtlıklarının oluşturulması, bu işlenmiş seslerin eşzamanlı olarak işitme sistemine iletilmesidir. İletilen sesin yarattığı bu şaşırtma etkisi, insan beynini, değişikliklerin otomatik olarak tespitine dönük mekanizmalar geliştirmeye iter ve buna bağlı olarak, daha yüksek bir odaklanma ve dikkat gücününortaya çıkmasını sağlar. 

Ayrıntılı bilgi

Tomatis® Metodu, seslerin çözümlenip analiz edilmesinde rol oynayan sinir ağlarının şekillendirilebilme [plastisite] özelliğinden faydalanarak, beyni yeniden eğitir. Gerek çocuklar gerekse yetişkinlerde, öğrenme güçlükleriile mücadelede etkin stratejilerin hayata geçirilmesine yardımcı olur.

Ayrıntılı bilgi

Bir sesin algılanması analiz edilmesi mekanizmaları üzerinde yaratılan her türlü etkinin, aynı sesin ağızla yeniden üretimini de etkileyeceği gerçeği, Tomatis® Metodunun temel ilkesidir. Fonolojik ve dilsel farkındalığın yükseltilmesini sağlayan Tomatis® Metodu, dile ait temel seslerin anlaşılması, analiz edilmesi ve yorumlanmasına yardımcı olur.

Ayrıntılı bilgi

Beyin, duyusal bilgilerin analizinde doğal bir filtre uygulayarak kendini koruma eğilimindedir. Dış çevrede bir tehdit algılandığında veya duygu şokları yaşandığında, bu koruma eğilimi özellikle baskın bir hal alır. Beyin etkinliğinin genel düzeyini belirleyen devasa sinir ağı üzerinde uyarım etkisi yaratan Tomatis® Metodu, duyguların kontrolüvestres seviyesinin düzenlenmesiüzerinde olumlu sonuçlar sunar.

Ayrıntılı bilgi

Vestibüler sinir, işitme sisteminde denge, hareket ve koordinasyonla ilgili en önemli unsurdur. Tomatis® Metodu, vestibüler sinir üzerinde yarattığı doğrudan etki yoluyla, kas tonusunun düzenlenmesine, bedenin dikey ve yatay konumlanışı ile ilgili bozuklukların giderilmesine destek verir. Vestibüler sinir, beynin pek çok başka bölümüyle birlikte çalışarak, koordinasyon ve ritimmekanizmalarının işletilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Ayrıntılı bilgi

Tomatis® Metodu, kulakla beyin arasında bağlantı sağlayan ve “ayna nöronlar” adı verilen sinir devrelerini uyarır. Sosyal etkileşim, bilişsel beceriler ve iletişim, ayna nöron sisteminin önemli role sahip olduğu alanlardır. Tomatis® Metodu, otizm spektrumualanında destek vermek üzere, diğer terapiler ve ilgili programlarla birlikte sıkça uygulanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi

Tomatis® Metodu, özel olarak programlanmış müzik kayıtlarını ve danışanın kendi sesini kullanarak beyni uyarması sayesinde, yabancı dil öğrenimi, şarkı söyleme vemüziktekidüzenli ses yapılarını algılayıp üretme gibi çeşitli beceri ve bilgilerin edinilip geliştirilmesinde olumlu etki yaratır.

Ayrıntılı bilgi

Daha ayrıntılı bilgi için

Tomatis® Metoduna ilişkin tüm mevcut belge ve çalışmalara ulaşmak için lütfen kaydolun. Ücretsiz çevrimiçi atölye çalışmalarımıza katılın ve en yeni Haberler ile Etkinlikleri takip edin.

Tomatis® Metodu Yeni İnternet Sitesinin Hizmete Girdiğini Mutlulukla Duyururuz!

Haberler

Tomatis® Metodu Yeni İnternet Sitesinin Hizmete Girdiğini Mutlulukla Duyururuz!

Tomatis® ekibi, yeni internet sitesini kullanımınıza sunmaktan mutluluk duyar! Bu siteyi oluşturmaktaki amacımız, ziyaretçilerin zaman kaybetmeden Tomatis® Metodu hakkında gerekli bilgiyi edinebilmelerini, kendileri ya da aileleri için gerekli desteğe ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Ayrıntılı bilgi

TOMATIS® Metodu Tanıtım Videosu

Play Tomatis® Method

Sadece 2 dakikalık 3D animasyonlu video ile Tomatis® Metodunu keşfedin.

Daha fazla bilimsel kaynak!

Youtube channel

Araştırma Projelerimiz ve Kanıtlayıcı Çalışmalarımızı gözden geçirebilir, CNN ve The Today’s Show’da yayınlanan TV röportajlarımızı izleyebilir, Tomatis® Metoduna ilişkin YouTube paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Facebook ve google+ üzerinden bizi takip edin

TOMATIS®’in tavsiyesi:

Forbrain

Konuşma, Dil, Öğrenme ve Bellek Çalışmaları
İçin Yeni Kulaklık Teknolojisi

Ayrıntılı bilgii

Sertifikalı TOMATIS® Uygulayıcılarına ulaşın

Tomatis® temel sertifika grupları
Uygulayıcı (seviye 1)
Uygulayıcı (seviye 2)
Danışman (seviye 3)
Danışman (seviye 4)

Sadece bu internet sitesinde belirtilmiş profesyoneller TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. tarafından eğitilmiş ve sertifikalı Tomatis® Uygulayıcısı olarak görevlendirilmişlerdir. Sertifikalı Tomatis® Uygulayıcıları, kuruluşumuzun lisans programına dahil olmuş ve etik kurallarını kabul etmiş, en yüksek kalite düzeyindeki lisanslı ekipmanları edinmiş ve bu ekipmanların kullanımı konusunda özel eğitim almışlardır. Tomatis® Metodu, terapötik ve tıbbi uygulamaları tamamlayıcı bir yaklaşım olarak geliştirilmiştir. Danışanın kendine özgü ihtiyaçlarına yanıt verebilecek uzmanlık alanına sahip bir Tomatis® Uygulayıcısının tercih edilmesi, danışanın kendi sorumluluğu altındadır. TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A., danışanlar ile onların temas kurduğu Uygulayıcılar arasındaki ilişkide hiçbir sorumluluk taşımamaktadır.